اندازه شناسي
1391/2/31 يكشنبه چهارمين همايش روز جهاني اندازه شناسي برگزار شد

با حضور معاون علمي فناوري رياست جمهوري ،  رييس ، معاونان ،  مديران کل ستادي واستاني سازمان ملي استاندارد ايران ، رييس پليس راهنمايي و رانندگي کشور ،معاون بازرسي و رسيدگي به شکايات سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليد کنندگان ،  اساتيد دانشگاه ، متخصصان و کارشناسان حوزه اندازه شناسي و صنعتگران بخش خصوصي همايش روز جهاني اندازه شناسي ،  شنبه ( 30 ارديبهشت ) در هتل المپيک تهران برگزار شد.
·        ايجاد زير ساخت هاي مناسب در اندازه شناسي
رئيس سازمان ملي استاندارد ايران گفت : توليد ملي بدون استاندارد و کيفيت معنا ندارد. مهندس نظام الدين برزگري در چهارمين همايش روز جهاني اندازه شناسي که با شعار اندازه گيري براي ايمني برگزار شد، افزود : در استانداردسازي ها بايد به فرهنگ اندازه شناسي به عنوان زيرساخت توسعه علمي و اقتصادي توجه کنيم. وي با اشاره به لزوم اندازه گيري ابزار و تجهيزات توليد کالا و خدمات گفت : اندازه شناسي نقش مهمي در ايمني و سلامت جامعه دارد و مرکز ملي اندازه شناسي بايد بعنوان مرجع کاليبراسيون و اندازه شناسي در کشور ايجاد شود . رئيس سازمان ملي استاندارد ايران با تاکيد بر اينکه سازمان ملل متحد دهه حاضر (2020 - 2011 ) را دهه استاندارد سازي حمل و نقل و جاده ها اعلام کرده است ، افزود :  بايد در اين دهه به استاندارد سازي جاده ها و توليد خودروهاي با استاندارد بالا توجه جدي داشته باشيم. برزگري از ديدگاه جهان بيني توحيدي  به تبيين اندازه شناسي پرداخت و افزود : اندازه شناسي رکن اساسي خلقت است و هيچ شيء اي  را در جهان نمي توان يافت که بدون حد و اندازه باشد.
·        توسعه چتر نظارتي بر توليد
سردار اسکندر مومني رييس پليس راهنمايي و رانندگي کشور در اين همايش با اشاره به نقش استاندارد و اندازه شناسي در ايمني گفت : براي افزايش ايمني و کيفيت بايد با گسترش رقابت ، بر صنايع بويژه صنعت خودرو نظارت بيشتري داشته باشيم  .وي فصل الخطاب توسعه اقتصادي را تدوين استانداردها و نظارت بر رعايت آن دانست و تاکيد کرد : عليرغم افزايش توليد خودرو و تعداد سفرها در کشورمان ، شاهد کاهش تصادفات و تلفات جاده اي بوديم و اين مهم تنها با رعايت استانداردها ميسر شد.مومني با بيان اينکه همه راهها و خودروها بايد استاندارد باشد ، تصريح کرد : گروههاي امداد و نجات نيز با معيارهاي تعريف شده و با تجهيزات استاندارد بايد در صحنه تصادفات حاضر شوند .وي با تاکيد بر اهميت جايگاه سازمان ملي استاندارد ايران ، گفت : با توجه به نقش حاکميتي و فرابخشي سازمان ملي استاندارد ايران ، لازم است از استقلال اين سازمان حمايت شود و قوانين بازدارنده و محکمي در برابر هرگونه تخطي مصوب شده و به اجرا درآيد .
·        ترسيم سند راهبردي مرکز ملي اندازه شناسي
عادل بنايي سرپرست مرکز ملي اندازه شناسي ايران با اشاره به برنامه هاي اين مرکز در سال 91 گفت : پيش نويس سند راهبردي توسعه اندازه شناسي کشور آماده شده است و اين سند به منظور پژوهش ، خدمات و نظارت در راستاي توسعه پايدار تدوين خواهد شد.بنايي ، همچنين به پياده سازي طرح 'کتاپ ' براي کنترل تجهيزات پزشکي کشور اشاره کرد و عنوان داشت :با همکاري وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي و دانشگاه علوم پزشکي طرح کنترل کليه لوازم بيمارستاني و پزشکي به صورت پايلوت در استان فارس اجرا شد که اين طرح در سال جاري در ديگر استانها اجرايي خواهد شد.سرپرست مرکز ملي اندازه شناسي ايران از کنترل کليه محصولات مصرفي ضروري خانواده ها ،از لحاظ حجم و وزن، از نيمه دوم سال جاري خبرداد. بنايي تصريح کرد : در سال جاري کنترل تمام کنتورهاي آب،برق و گاز با همکاري وزارتخانه هاي ذيربط و کميته هاي تخصصي برنامه ريزي شده است. وي همچنين از برنامه ريزي براي برگزاري جايزه پروفسور حسابي ( پدر علم اندازه شناسي در ايران ) براي معرفي برترين ها در حوزه اندازه شناسي خبرداد. در ابتداي اين همايش ، پيام روساي اندازه شناسي که به مناسبت روز جهاني اندازه شناسي با شعار اندازه گيري براي ايمني اعلام شده بود توسط سرپرست مرکز ملي اندازه شناسي ايران قرائت شد.

بیشتر
نسخه قابل چاپ